![]() |
![]() |
![]() |
Celem projektu są badania nad możliwością syntezy i właściwościami nowych, rozbudowanych związków organicznych, pochodnych 1,3,4-oksadiazolu i 1,3,4-tiadiazolu, z nadzieją pozyskania nowych związków wykazujących aktywność biologiczną do zastosowań w medycynie i rolnictwie, bądź potencjalnych znaczników fluorescencyjnych do diagnostyki medycznej.
Kluczową jednostką budulcową wskazanych struktur są pięcioczłonowe układy heterocykliczne takie jak 1,3,4-oksadiazol i 1,3,4-tiadiazol, nie występujące w przyrodzie w stanie naturalnym. Układy te będą pozyskiwane w kilkuetapowej sekwencji przemian z dostępnych handlowo kwasów karboksylowych,wodzianu hydrazyny, bromocyjanu i tiosemikarbazydu. Każdy etap procesu technologicznego poddany będzie optymalizacji, dobrana zostanie również odpowiednia aparatura chemiczna. Struktura związków zostanie określona przy pomocy typowych metod spektroskopowych i analizy elementarnej. Równolegle przeprowadzona zostanie szczegółowa analiza aktywności biologicznej.
Studium to pozwoli wytypować najciekawsze układy do zastosowań w medycynie i rolnictwie. Dla tych szczególnych pochodnych opracowana zostanie technologia ich wytwarzania w skali makrolaboratoryjnej, procedury kontroli jakości produktów i skonstruowana prototypowa instalacja eksperymentalna. W chwili obecnej trwają prace nad syntezą serii półproduktów – odpowiednich 2-amino-1,3,4-oksadiazoli oraz 2-amino-1,3,4-tiadiazoli.